شما در اینجا هستید: درباره محله > تاریخچه محله

محله امامزاده عبد الله در یک نگاه

این محله از شمال به خیابان 30 متری جی  ، از جنوب و غرب به خیابان قزوین و از شرق نیز به خیابان امامزاده عبد الله  منتهی می شود و دارای 9 مدرسه و 7 مسجد است.

 

بزرگترین شاخصه های هویت هر ملتی در دفاع از آرمانهای آن ملت شکل میگیرد و از این منظر همه ما وامدار ایثار شهدا و دلاور مردانی هستیم که به گواه تاریخ درخشان ترین صفحات را در زندگی بشریت رقم زدند و نام پر عظمت آنان زینت بخش کوی و برزن در شهر ماست.

اما در این میان محله امامزاده عبد الله با تقدیم  بیش از 75 شهید مقامی بس شامخ و والا را در این عرصه از آن خود نموده است.

علت نام گذاری این محله وجود آستان متبرک امامزاده عبدالله  و امامزاده زید با بیش از 1000 سال قدمت و از فرزندان حضرت ابوالفضل العباس میباشد که این دو بزرگوار پس از واقعه عاشورا و به شهادت رسیدن پدر بزرگوارشان به علت فشارهای مخالفان و دشمنان آن حضرت به همراه مادر و مادر بزرگ خود به ایران آمده و ابتدا به ری و طالقان رفته و سپس به قلعه جی آمده اند و پس از درگیری در این محل به شهادت میرسند و در همان محل دفن میشوند . از دیگر افتخارات این محله وجود " پادگان تاریخی جی " میباشد که در حوادث قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران در سال 57 نقش مهمی داشته اند و مردم از آن به عنوان سنگر دفاعی استفاده میکردند.

 

 

نام تلفن آدرس

سرای محله امامزاده عبدالله

66632862

امام زاده عبدالله ،کوچه فرمانی ،پ 3


 

 

 

 

 

* مشخصات محله امام زاده عبدالله:

وجه تسمیه:

محله امام زاده عبدالله میزبان پیکر مطهر امام زادگان عبدالله(ع) و زید(ع) از نوادگان حضرت ابالفضل (ع) می باشد. این محله که به نوعی قطب فرهنگی مذهبی منطقه به شمار می آید همواره از نقاط  بسیار پر تراکم و مورد توجه بوده است.

مختصات محله:

محله امام زاده عبدالله با513،984 متر مربع مساحت و18،874 نفر جمعیت می باشد. محدوده محله ازشمال به ضلع شمال میدان هرمزان ، ازجنوب به سه راه آذری ،از شرق به خیابان هرمزان واز غرب به خیابان قزوین ختم می شود. از اختصاصات مهم این محله وجود آستان امام زاده عبدالله به عنوان یکی از قطب های مذهبی غرب شهر تهران است. میزان کاربری مسکونی در سطح محله280،831 متر مربع وبافت فرسوده موجود در محله 304،009 متر مربع می باشد که با توجه به مقایسه با شاخص های سطح شهر تهران حکایت از فرسودگی بافت مسکونی محله دارد. این محله  دارای 4،56 هکتار فضای سبزو بازعمومی  و1،67 هکتار فضای خدماتی است.


 

 

الف:گزارش طرح سنجش عدالت در شهر

*مقدمه

عدالت از نظر اسلام:

از نقطه نظر اسلامی، اساس حکومت برای برقراری وتحقق عدالت است. قرآن کریم می فرماید«یا داود انّاجعلناکَ خلیفهً فی الارضِ فَاحکم بین الناسِ بالحقِّ ولا تَتَّبِعِ الهَوی :سوره ص آیه26: ای داود هنگامی که در زمین حکومت واقتدار یابی، به حق عمل کن  واز هوای  نفس پیروی نکن؛ واذاحکمتم بین الناسِ ان تَحکُموا بالعدل:نساء/85: چون بر مردم حکومت کنید، به عدالت حاکمیت کنید.»

بر اساس آموزه های اسلامی، هرگاه سخن از اقتصاد و مسائل مالی است، اسلام به بیان فانی بودن دنیا و گذشتن روزهای آن  می پردازد وهنگامی که از سپری شدن دنیا و روزهای آن سخن می گوید توصیه میکند که ای مردم با کار وکوشش  برای بدست آوردن روزی حلال تلاش نمایید واز مواهب خلقت برخوردار شوید. این جنبه مهم در تربیت اقتصادی ایجاب می کند که جامعه اسلامی چنان باشد که همگان بتوانند توشه برگیرند وبه پیشرفت اجتماع و تقویت بنیه اقتصادی جامعه بپردازند ودر عین حال مسیر حرام خواری وتکاثر وپایمال کردن حقوق دیگران را نپیمایند. در این چارچوب ، روا نیست که فقرا وبینوایان به حال خود رها شوند چه دراین حال برای بینوایان فرصت عمل اجتماعی برای توشه گرفتن ودر مسیر تکامل پیش رفتن مسیر نخواهد شد. بنابراین اگر بینوایان به حال خود رها شوند وحکومت برای برخورداری مناسب آنان اهتمام نکند، در حق ایشان ستم روا شده است و راهبرد عدالت برای آنان محقق نشده است.

نابرابری در سلامت و رفاه شهری

شهر نشینی پدیده ای بسیار پیچیده ودرعین حال تأثیر گذار بر زندگی فرد، خانواده، جامعه وکشور هاست. شهر نشینی در اغلب نقاط جهان؛ برای بخشی از شهروندان سطوح بالاتر رفاهی و برخورداری از مواهب توسعه شهری را به همراه داشته است؛ لیکن گروه های وسیعی از ساکنان شهرها (وحاشیه شهرها)، گرفتار تبعات منفی شهر نشینی شده اند. در اکثر نقاط جهان «شهر نشینی برنامه ریزی نشده» چالش های فراوانی را برای سلامت و رفاه افراد وجامعه بهمراه داشته است: مسائل زیست محیطی مانند: آلودگی آب، هوا وصدا، زباله، فاضلاب وتشعشعات، بیماریهای غیرواگیرداروعوامل خطر آن مثل دخانیات وکم تحرکی وتغذیه ناسالم، طغیان بیماریهای واگیر وهمینطور بیماریهای نوپدید وبازپدید، خشونت، اعتیاد و الکل وحوادث وسوانح واز همه مهمتر نابرابری های اجتماعی و بی عدالتی در رفاه اجتماعی وسلامت از جمله این چالشها است.

سازمانهای بین المللی ومراکز معتبر علمی دنیا نیز درسالهای اخیر مطالعات وبرنامه های متعددی را برای پاسخ به چالشهای فوق وکاهش نابرابریها با تأکید برعدالت شهری، انجام داده اند، که یکی از مهمترین آنها معرفی ابزار سنجش نابرابریهای سلامت درشهرونحوه پاسخگویی( Urban HEART) است که با پیشنهاداولیه انیستیتو مطالعات شهرنشینی کوبه ژاپن (وابسته به سازمان جهانی بهداشت)، مطرح شد.

*سنجش عدالت در سلامت شهری

مطالعه «سنجش عدالت درشهر تهران» با مدیریت شهرداری تهران وباهمکاری سازمانهای مختلف طراحی وبااصلاحات اساسی نسبت به مدل اولیه معرفی شده توسط انستیتو مطالعات شهر نشینی کوبه، بازنگری ونهایی گردید ودر سال 1387 برای نخستین بار درسطح شهر تهران اجرا شد.

حاصل اجرای این مطالعه تاکنون انعکاس وسیع وموثری در سطوح محلی، منطقه ای، کشوری بین المللی داشته است:

1-در سطح منطقه ای انجام دوره ای سنجش عدالت در شهر در برنامه پنجساله شهر تهران تصویب شد.

2-در سطح ملی، در تاریخ 16آذر1388، کارگاه کشوری با حضور سازمانهای مختلف اجرایی تشکیل وپس از یکسال کار مداوم بین بخشی، در نهایت 52شاخص در5 حیطه سیاستی تدوین ودر تاریخ 12/10/1389 به تصویب هیات وزیران رسید. براساس این مصوبه، اولین گزارش  52 شاخص عدالت در سلامت در سطح 400 شهرستان کشور میبایست درپایان سال 1391، توسط دولت تهیه شود.

3- در سطح بین المللی، تجربه تهران وشهرهای دیگردنیا که در طول سالهای 2008 تا2010 در زمینه سنجش عدالت در شهر کسب شده بود باعث گسترش جنبش جهانی در زمینه کاهش نابرابریهای سلامت شد:

*      برگزاری اجلاس جهانی شهرداران ومدیران شهری توسط WHO در کوبه ژاپن در نوامبر 2010،  با مشارکت بیش از 80 کشور و نیز سازمانهای بین المللی  بطوریکه برای نخستین بار موضوع سلامت در سطح بین المللی دردستورکار مدیریت شهری قرار گرفت .

*      موضوع«سلامت شهری وعدالت» در دومین اجلاس شهرداران آسیایی (استانبول-فروردین1390) وبا تلاش گروه کارشناسان سنجش عدالت در شهرداری تهران، به عنوان یکی از 4 کار گروه دائمی دستور کار شهرداران آسیایی قرار گرفت.

*      تجربه تهران در 5کشور منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت (EMRO)،الگوبرداری شد. گزارش این اقدام در شهریور 1391در تهران مورد ارزیابی قرار میگیرد.

 

*      تجربه تهران بعنوان نمونه موفق در زمینه سنجش نابرابریها دراجلاس جهانی مؤلفه های اجتماعی سلامت درریودوژانیرو(آبان 1390) درحضور125 کشورمطرح ومقرر شد برنامه عمل کشورها درزمینه کاهش نابرابریها تدوین شود.

دوردوم طرح سنجش عدالت درشهرتهران:براساس بندهای 16و17مصوبه «نخستین برنامه پنج ساله شهر تهران» شورای اسلامی شهر تهران وبا تأکید شهردارمحترم ومعاونت محترم فرهنگی واجتماعی شهرداری تهران، ازابتدای  سال1390، اجرای دور دوم طرح سنجش عدالت در شهر دردستور کار شهرداری تهران قرارگرفت.

مراحل اجرای دور دوم طرح سنجش عدالت

باتوجه به درخواست وسیاست های اجرایی مسئولان شهرداری مبنی بر داشتن اطلاعات در سطح منطقه و374 محله تهران بزرگ، نمونه گیری دور دوم طرح سنجش عدالت درشهر تهران(1390)، در چند مرحله وبصورت طبقه ای خوشه ای تصادفی انجام پذیرفت. واحد مورد بررسی در این طرح برای اطلاعات خانواده، خانوار وبرای افراد، فرد می باشد. حجم نمونه با توجه به مقدار ریزش ، 1600 خانواردرهرمنطقه در نظرگرفته شد.

*      حجم نمونه شامل 1600 خانوار درهر منطقه ، متشکل از 8 خانوار در هربلوک وجمعا 200 بلوک در هر منطقه

*      نمونه گیری منطبق بر جمعیت در سطح محله ،به این منظور جمعیت هر محله ملاک انتساب تعدادد بلوک بود. برای مثال در8محله در سطح مناطق 22 گانه فقط یک بلوک (8 خانوار) اختصاص یافت در حالیکه برای 15 محله تهران، بیش از30 بلوک (شامل 240 خانوار) درنظر گرفته شد.

*      آموزش 1400سلامتیار، مسئول خانه سلامت وکارشناسان سلامت مناطق در12 روز (در دهه آخر شهریوروهفته اول مهرماه)

*      آموزش 90 بازبین مناطق که در طول عملیات پرسشگری وپس از آن وظیفه کنترل پرسشنامه ها از نظر صحت، دقت وتکمیل داده ها را بر عهده داشتند

*      کل خانوارهایی که در طرح مشارکت داشتند:34700 خانوار-متشکل از 118000 نفر

*      باتوجه به روش آماری بکار گرفته شده دراحصاء شاخص های یاد شده در ذیل، تذکر این نکته ضروریست که اعداد مربوط به هر شاخص برآوردی از وضعیت جمعیت مورد مطالعه است. برای مثال :عددصفر نشان دهنده آنست که در زمینه شاخص خاصی هیچ موردی در نمونه های مورد مطالعه ما وجود نداشته است .

*گزارش وضعیت اجتماعی محله امام زاده عبدالله منطقه نه

در هرمحله وضعیت اجتماعی در قالب شاخصهایی مرتبط با حیطه ششگانه بررسی شده است که در جداول زیر در سطح محله نشان داده شده است. برای سهولت مقایسه، میانگین شاخص درسطح منطقه وتهران نیز ذکر شده است.

 

 

 

 

 

تعداد مرد

درصد مرد

تعداد زن

درصد زن

تعداد کل

298

0،51

286

0،49

584

 

1حیطه توسعه اجتماعی و انسانی شامل حوزه های زیر:

1- 1سواد وتحصیلات

 

 

2-1 کودکان

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت در محله

میانگین منطقه

میانگین تهران

درصد کودکان

تعداد کودکان 6 سال وپایینترتقسیم برکل افراد جامعه نمونه در محله

6،55

6،94

5،99

میانگین تعداد کتاب کودکان

میانگین تعداد کتاب کودکان 6 سال و پایینترجامعه نمونه در محله

14،71

18،55

13،74

درصد نوجوانان کار

تعداد نوجوانان10- 15 ساله بیکار جویای کار ویا شاغل تقسیم برکل تعداد نوجوانان 10- 15 ساله جامعه نمونه در محله

0

3

4،29

درصدبهره برداری از     پیش دبستانی ومهدکودک

تعداد کودکان 4- 6ساله که به مهد کودک یا پیش دبستانی میروند تقسیم بر کل تعداد کودکان 4- 6 ساله جامعه نمونه درمحله

71،43

54،04

58،49

3-1 آسیب پذیری خانوار

 

 

 4- 1 مشارکت اجتماعی

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت در محله

میانگین منطقه

میانگین نهران

میزان مشارکت نامطلوب در فعالیتهای جمعی

تعداد افراد منتخب هرخانوارکه درفعالیت های جمعی مشارکت کم(ویاعدم مشارکت)داشته اندتقسیم برکل افرادمشارکت کننده در طرح

62،91

77،39

75،52

میزان مشارکت نامطلوب درفعالیتهای داوطلبانه

تعداد افراد منتخب هرخانوارکه درفعالیتهای داوطلبانه مشارکت کم(ویاعدم مشارکت) داشته اندتقسیم برکل افرادمشارکت کننده درطرح

30،32

32،05

31،01

میزان اعتماد نامطلوب

تعداد افراد منتخب هر خانوار که به افراد وگروههااعتمادکم(ویا عدم اعتماد) داشته اند تقسیم برکل افراد مشارکت کننده درطرح

25

38،95

38،20

 

 

5- 1 خشونت خانگی

 

 

6- 1 عادات تغذیه وامنیت غذایی

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

درصد ناامنی شدید غذایی

خانوارهایی که براساس پرسشنامه استاندارد دچارناامنی شدید غذاییهستند تقسیم بر کل خانوارهای نمونه در محله

9،83

21،76

5،08

درصدخانوارهایی که روزانه میوه مصرف نمی کنند

خانوارهایی که روزانه میوه مصرف نمی کنند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله

15،79

56،75

13،32

درصدخانوارهایی که روزانه شیرمصرف نمی کنند

خانوارهایی که روزانه شیر مصرف نمی کنند تقسیم بر کل خانوارهای نمونه درمحله

72،67

34،33

54،96


2حیطه اقتصادی

1-2 اشتغال

 

2-2 تسهیلات زندگی خانوار

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

آشپزخانه مستقل

تعداد خانوارهایی که آشپزخانه مستقل دارند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

97،62

98،46

98،32

خودرو

تعدادخانوارهایی که حداقل یک خودرودارند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

41،82

51،65

59،57

فریزر

تعدادخانوارهایی که فریزردارند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

70،24

81،66

82،28

کامپیوتر

تعدادخانوارهایی که کامپیوتر دارند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

42،35

49،4

57،7

 

3-2 عدم پوشش بیمه

 

 

 

4-2 هزینه های سلامت

 

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

هزینه های کمرشکن

درصدخانوارهایی که هزینه سلامت آنها بیشتراز40%کل هزینه های غیر خوراکی خانواراست

14

10،78

9

 

3محیط فیزیکی

1-3 محیط زیست

 

 

2-3 حمل نقل عمومی                                                                                                                                                                                      

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

زمان رسیدن  به ایستگاه اتوبوس

میانگین زمان رسیدن افراد خانواربه ایستگاه اتوبوس(دقیقه)

8،73

10،85

9،35

زممان انتظاردرایستگاه اتوبوس

میانگین زمان انتظاردرایستگاه اتوبوس(دقیقه)

10،33

12،97

13،44

زمان رسیدن به ایستگاه مترو

میانگین زمان رسیدن افراد خانوار به ایستگاه مترو(دقیقه)

35

30،64

26،21

 

 

3-3حوادث

 

 

4 سلامت

1-4عوامل خطر

عنوان شاخص

روش محاسبه

 

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

عدم تحرک فیزیکی

تعدادافراد دچار کم تحرکی(طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت) تقسیم برکل افراد نمونه در محله(درصد)

 

80

81،36

78

چاقی واضافه وزن

تعدادافراد دچار اضافه وزن وچاقی(نمایه توده بدن بالاتر از25)تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

زنان

501،21

45،07

47،89

مردان

41،06

41،16

47،73

کل

45،55

42،96

47،81

خانوارهای سیگاری

تعدا خانوارهایی که حداقل یک فرد مصرف کننده دخانیت دارند تقسیم برکل خانوارهای نومونه درمحله(درصد)

 

27،65

27،35

6،40

تعدادافراد سیگاری

تعداد افراد10ساله وبالاترکه سیگاری هستند تقسیم برکل افراد10ساله وبالاتر نمونه درمحله(درصد)

 

8،69

7،84

6،40

تعدادافراد قلیانی

تعداد افراد 13ساله وبالاتر که قلیان مصرف می کنندتقسیم برکل افراد 13ساله وبالاتر نمونه درمحله(درصد)

 

0،74

1،32

1،14

اعتیاد(موادمخدر،موادمحرک)

تعداد افراد13ساله وبالاترکه مواد مخدر یامواد محرک مصرف می کنند تقسیم برکل افراد13 ساله وبالاتر نمونه درمحله(درصد)

 

1،72

0،73

0،58

 


2- 4 سلامت روان(براساس پرسشنامه استانداردGHQ)

 

*منظور از جسمی سازی علائمی هستند که به علت فشار های عصبی وروانی بصورت دردهای جسمی(مثل سردرد،بدن دردو...)تظاهر می یابند.

3- 4 سلامت عمومی

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

سلامت عمومی

تعداد افرادی که سلامت عمومی زمطلوب دارند تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

35،85

50،51

36،1

سلامت دهان

تعداد افرادی که بطور مرتب حداقل روزی یکبار مسواک می زنند تقسیم بر کل افراد نومنه درمحله(درصد)

95

93،96

91

4- 4 بیماریها

 

5 حکمرانی شهری

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

رضایت ازخدمات شهرداری

تعداد خانوارهایی که ازخدمات شهرداری رضایت دارند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

35،09

56،04

60،32

آشنایی باسامانه 137

تعداد خانوارهایی که با سامانه 137 آشنایی دارند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

44،38

52،01

49،14

ارائه شکایت ازطریق سامانه 137

تعداد خانوارهایی که ازطریق سامانه 137شکایتی مطرح کرده اند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

57،14

60،59

60،17

رضایت از رسیدگی به شکایت

تعداد خانوارهایی که از پیگیری شکایت خود طریق سامانه 137رضایت دارند تقسیم بر کل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

65

71،5

67،07

 

6 حیطه فرهنگی

 

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

احترام به ارزشها

تعداد افرادی که اعتقاد دارند دیگران ارزشهای انسانی احترام قایلند تقسیم برکل افراد منتخب خانوار نمونه در محله(درصد)

57،69

49

58،4

کتاب کودک

میانگین تعدا کتاب کودکان 6سال وپایینترجامعه نمونه در محله

14،71

18،55

13،74

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

دیابت

تعداد افراد بالای 30 سال که دیابت تشخیص داده شده دارند تقسیم بر کل افراد بالای30سال نمونه در محله(درصد)

6،4

5،88

6،18

سرطان

تعداد افرادی که سرطان تشخیص داده شده دارند تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

0،67

0،31

0،27

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

اضطراب

تعداد افرادی که علایم اظطراب دارند تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

46

37،55

38

جسمی سازی

تعدا افرادی که علایم جسمی سازی دارند تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

44

36،98

37

اختلال عملکرد اجتماعی

تعداد افرادی که علایم اختلال عملکرد اجتماعی دارند تقسیم برکل افرادنمونه درمحله(درصد)

14

25،28

26

افسردگی

تعداد افرادی که علایم افسردگی دارند تقسیم بر کل افرادنمونه در محله(درصد)

34

31،53

36

اختلال درسلامت وروان

تعدادافرادی که علائم اختلال درسلامت روان دارند تقسیم برکل افرادنمونه درمحله(درصد)

42

40،15

41

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

مینگین تهران

خانوارهای دچارحادثه

تعداد خانوارهای دچارحادثه (ترافیکی وغیرترافیکی)تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

2،35

9،41

2،43

حوادث فیزیکی

تعداد افراد دچارحادثه ترافیکی تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

1،51

1،7

1،37

حوادث غیر فیزیکی

تعدادافراد دچار حادثه غیرفیزیکی تقسیم برکل افراد نمونه درمحله(درصد)

0،84

1،37

1،06

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

درصد خانوارهای بدون توالت بهداشتی مستقل

تعداد خانوارهای بدون توالت بهداشتی مستقل تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

15،79

5،57

3،91

درصد خانوارهای بدون سیستم فاضلاب شهری

تعداد خانوارهای بدون سیستم فاضلاب شهری تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

40،99

71،99

34،29

درصد دفع زباله بیش ازدو روز یکبار

تعداد خانوارهایی که دوروز یکباریا بیشترزباله دفع میکنند تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

19،88

10،29

8،77

درصد عدم دسترسی آسان به سطل زباله عمومی

تعداد خانوارهایی که سطل زباله عمومی در دسترس ندارندتقسیم بر کل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

10،06

3،35

4،46

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت در محله

میانگین منطقه

میانگین تهران

عدم پوشش بیمه

تعدادافرادی که تحت پوشش بیمه درمانی نیستندتقسیم برکل افراد نمونه درمحله (درصد)

20،84

76،92

28،74

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

درصدنوجوانان کار

تعدادنوجوانان10-15ساله بیکارجویای کارویاشاغل تقسیم برکل تعدادنوجوانان10-15ساله جامعه نمونه درمحله

0

3

4،29

درصدبیکاری بالای 15سال

تعداد افراد15ساله بالاتربیکار(جویای کار) تقسیم برکل افراد 15ساله وبالاترنمونه درمحله

9،74

33،07

9،13

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت درمحله

میانگین منطقه

میانگین تهران

درصد خانوارهای دچارخشونت خانگی

تعداد خانوارهای دچارخشونت خانگی تقسیم برکل خانوارهای نمونه درمحله(درصد)

4،71

7،73

7،56

عنوان شاخص

روش محاسبه

وضعیت در محله

میانگین منطقه

میانگین تهران

    درصد سالمندی

تعداد افراد بالای 60 سال تقسیم برکل افراد جامعه نمونه در محله

13،61

13،11

12،72

درصد خانوارهای دارای معلولیت

تعداد خانوارهای دارای معلولیت تقسیم بر کل خانوارهای جامعه نمونه در محله

5،29

19،68

14،46

درصد خانوارهای زن سرپرست

تعداد خانوارهایی که سرپرست آن زنان می باشند تقسیم بر کل خانوارهای جامعه نمونه درمحله

12،35

12،04

10،96

عنوان شاخص

روش محاسبه

 

وضعیت در محله

میانگین منطقه

میانگین تهران

درصد بیسوادی  افراد 7 ساله و بالاتر

تعداد مرد افراد بیسواد 7 سال و بالاتر تقسیم بر کل افراد 7 سال وبالاتر جامعه  نمونه در محله

مرد

2،87

4،75

4،42

زن

13،26

10،32

7،91

کل

7،92

7،48

6،16

درصد افراد17 ساله وبالاتر با تحصیلات دانشگاهی

تعداد افراد 17ساله وبالاتربا تحصیلات دانشگاهی تقسیم برکل افراد17سال وبالاتر جامعه نمونه درمحله

مرد

21،69

22،22

30،65

زن

22،82

22،62

29،36

کل

22،24

22،46

30،01

درصدکودکان ونوجوانان 7- 15ساله که تحصیل نمی کنند

تعداد کودکان ونوجوانان 7- 15 ساله که  تحصیل نمی کنند تقسیم بر کل افراد7- 15ساله وبالاتر جامعه نمونه در محله

مرد

0

0،4

6

زن

5،26

0

6،38

درصد زنان 15-49 ساله بیسواد

تعداد زنان15- 49 ساله بیسواد تقسیم برکل زنان 15- 49 جامعه نمونه در محله

 

0

2،01

1،21

سرانه وضعیت موجودت

شاخ شاخص توسعه محله

365

تراکم جمعیتی (نفر در هکتار)

15

کاربری مسکونی

1،16

بافت فرسوده

0

اماکن ورزشی

21،0

اماکن آموزشی

0

اماکن فرهنگی

35،0

مذهبی


بنر سرای محله امام زاده عبدالله 

سرای محله امام زاده عبدالله